Dzień Ziemi - 22 kwietnia 2024r. Inauguracja Dni Kultury Ekologicznej

Dzisiejsze spotkanie miało na celu uczcić niezwykłe święto - Dzień Ziemi.

Jest to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Pierwszy w historii Dzień Ziemi obył się w 1970 roku i miał na celu zwrócić uwagę ludzi na problem ekologii i konieczność ochrony środowiska.

Podczas apelu, w którym uczestniczyli: Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wąwolnicy - p. Izabela Stelmach, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wąwolnicy - p. Monika Boruch i p. Bartosz Kuźma - przedstawiciel sponsora głównych nagród, którym było Koło Łowieckie Ponowa z Bronic k/ Nałęczowa został przedstawiony harmonogram zaplanowanych działań w ramach Dni Kultury Ekologicznej.

Następnie uczniowie z klas IV – VI, a wśród nich członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody odczytali wiersze opisujące piękno przyrody ojczystej. Były to utwory: Marii Konopnickiej „Przy mrowisku” (Antonina Kozak), Leopolda Staffa „Deszcz majowy” (Natalia Bajan), Ewy Szelburg Zarembiny „Kozice” (Franciszek Kuźma), Ks. Jana Twardowskiego „Który stwarzasz jagody” (Karolina Milczarska) i Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” fragmenty opisu matecznika (Amelia Jędrys).

Klasa II a pod opieką p. Aleksandry Gizy przedstawiła spektakl słowno-muzyczny pt. „Zielona wróżka i jej magiczna moc”. Pani Izabela Stelmach złożyła podziękowanie dla Koła Łowieckiego sponsora głównych nagród - na ręce p. Bartosza Kuźmy i zaapelowała do uczniów, aby dbali o Ziemię nie tylko dzisiaj, ale przez cały rok.

Spotkanie zakończyło ogłoszenie wyników ogólnopolskiego konkursu plastycznego o tematyce przyrodniczej “Piękno polskiej Ziemi wierszem malowane” i wręczenie nagród laureatom obecnym na uroczystości. Dokonała tego koordynator konkursu – p. Blanka Skowronek–Kolibska.

Fundatorami cennych nagród w ogólnopolskim konkursie „Piękno polskiej Ziemi wierszem malowane” oprócz Koła Łowieckiego były również Szkoła Podstawowa w Wąwolnicy i Gminna Biblioteka Publiczna w Wąwolnicy. A nagrody w tym roku były wyjątkowe!

Koło Łowieckie aby zachęcić młodzież do wyjść w teren i obserwacji przyrody przekazało: lornetkę, profesjonalne wycieczkowe plecaki i termosy.

Pani Dyrektor Izabela Stelmach zasponsorowała zestawy malarskie a Pani Monika Boruch książki wspomagające rozwój uzdolnień artystycznych. Brawa dla fundatorów i laureatów konkursu, których prace mogliśmy podziwiać na towarzyszącej uroczystości wystawie!

Ewa Klocek – koordynator Dni Kultury Ekologicznej